432 Sports

All-District 2-6A Football

Odessa, Texas – The All-District 2-6A selection list was released with several of the area’s football players receiving recognition. Midland Legacy led the superlative list with four, including Most Valuable, Offensive Newcomer, and Defensive MVP.

The Rebels also topped the First Team selections with 10 on offense and another eight on the defensive side.  Clint Hartman was recognized as Coach of the Year.

  
District 2-6A Superlatives

Most Valuable Player
Makhilyn Young (Legacy)

Offensive MVP
Abel Ramirez (Abilene)

Defensive MVP
Wesley Smith (Legacy)

Offensive Newcomer
Marcos Davila (Legacy)

Defensive Newcomers
Jeremiah Alvarado (Legacy), Jayson Henley (Abilene), Turner Squire (Midland)

  
First Team Offense

Quarterbacks
Marcos Davila (Legacy), Chad Pharies (Frenship), Abel Ramirez (Abilene)

Running Backs
Da’King Thomas (Abilene), Zion Ward (Midland), Makhilyn Young (Legacy)

Fullbacks
Addison Akbar (Legacy), Tristan Johnson (Permian)

Receivers
Donny Bishop (Legacy), Christopher Brazzell (Legacy), Ivan Carreon (Odessa), Anthony Ramirez (Abilene), JaQuan Richardson (Permian)

Tight End – Jackson Wilson (Abilene)

Tackles
Karson Jones (Frenship), Zach Killam (Abilene), Cooper Sheehan (Permian), Trevor Van Husen (Legacy)

Guards
Harris Sewell (Permian), Garrett Whitehill (Legacy)

Center
Seth Heller (Legacy)

Utility
Donny Bishop (Legacy)

Kicker
Gunner Meade (Legacy)
 

First Team Defense

Defensive Ends
Chase Barton (Legacy), Desmond Hill (Permian)

Tackles/Nose Guards
Kameron Curry (Legacy)
, Anthony Hernandez (Abilene), Daveon Walucho (Permian)

Outside Linebackers
Jeremiah Alvarado (Legacy), Angelo Candelaria (Legacy), Jaxon Dorethy (Permian), Matteo Houston (Midland)

Inside Linebackers
Anthony Daniel (Abilene), Abraham Davalos (Legacy), Wesley Smith (Legacy), Turner Squire (Midland)

Cornerbacks
Jayson Henley (Abilene), Korey McCoy (Permian), John Washington (Legacy)

Safeties
Kayden Baze (Permian), Canyon Moses (Legacy), Lincon Parrot (Frenship)

Punter
Bam Ruiz (Midland)

 

Second Team Offense
Quarterback
Landry Walls (Midland)

Running Backs
Antoine Rashaw (Abilene), Taija Smith (Frenship)

Fullback
Darius Floyd (SA Central)

Receivers
Tate Beeles (Frenship), Andrew Braddock (Frenship), Jacob English (SA Central), Brian Mahaffey (Permian), Nate Suttle (Legacy)

Tight End
Andrew Helguera (Permian)

Tackles
Girevis Bobey (Legacy)
, Jose Guerrero (Odessa), Jacob Parker (Abilene)

Guards
Legend Cabello (Legacy), Isaiah Kema (Frenship), Daniel Magallanes (Midland), Jaime Rodriguez (Abilene)

Center
Julian Garcia (Abilene)

Utility
Corbin Gandy (Frenship)

Kicker
Tate Terry (Permian)
  

Second Team Defense

Defensive Ends
Tristan Hall (Abilene), Ryan Johnson (Abilene), Drake Womack (Permian)

Tackles/Nose Guard
Kaiden Andrews (Legacy), Garret Gentry (Abilene), DaMareon Gray (Odessa), Daniel Varela (Midland)

Outside Linebackers
Cayden Charnik (Permian), Zak Davila (Abilene), Isaiah Salinas (Abilene)

Inside Linebackers
Andres Abril (Abilene), Elias Minjarez (Odessa)

Cornerbacks
Kwamie Collins (Abilene), Kaden Meier (Frenship)

Safeties
Ty Casey (SA Central), Noah Hatcher (Abilene), Bryce Woody (Permian)

Punter
Cade Kreger (Permian)

 

Digiprove sealCopyright 432 Sports © 2020-2021

< PLAYOFFS IN THE AIR >


PLAYOFFS CONTINUE FOR BASIN TEAMS!

Round 3 of the Texas High School Football State Playoffs complete!  At the end of the road lies a title, and a team, called “State Champions”.

Open In New Window to continue browsing to ‘In the Air Tonight’ – Phil Collins.

error: Content is protected !!