432 Sports

HS Football Playoff Pairings

Here are the pairings and locations of the Texas high school football 2021 playoffs.  It is the State Quarterfinals for UIL 11-man, Semifinals for UIL 6-man, and State Championship for TAPPS teams.


UIL State Football Playoff Pairings

DECEMBER 2-4

6A Div I Region Finals
Allen (11-2) vs Southlake Carroll (13-0), Sat 2:00, Denton
Duncanville (11-1) vs DeSoto (11-2), Sat 7:00, Frisco
GP North Shore (12-1) vs Atascocita (11-2), Friday 7:00, Pasadena
SA Brennan (13-0) vs Lake Travis (11-2), Sat 2:00, Dripping Springs

6A Div II Region Finals
Denton Guyer (12-1) vs Prosper (9-4), Sat 1:00, Allen
Cypress Bridgeland (11-2) vs Tomball (10-3), Sat 2:00, Tomball ISD
Katy (13-0) vs Summer Creek (10-3), Sat 1:00, Rice Stadium
Austin Vandegrift (12-1) vs Austin Westlake (13-0), Sat 2:00, DKR Stadium

5A Div I Region Finals
Mansfield Summit (10-3) vs Colleyville Heritage (12-1), Friday 7:00, Birdville
Denton Ryan (12-1) vs College Station (13-0), Friday 7:00, Waco
Katy Paetow (12-1) vs Fort Bend Hightower (11-2), Friday 7:00, Rice Stadium
CC Flour Bluff (11-2) vs CC Veterans Memorial (12-1), Friday 7:00, Corpus Christi

5A Div II Region Finals
WF Rider (12-1) vs Lubbock-Cooper (12-1), Friday 7:00, Anthony Field
South Oak Cliff (11-1) vs Lovejoy (12-1, Sat 3:00, Frisco
Texarkana Texas (12-0) vs
Crosby (11-2), Friday 7:30, Lufkin
Liberty Hill (11-2) vs
SA Alamo Heights (13-0), Friday 7:00, San Marcos

4A Div I Region Finals
Springtown (10-3) vs WF Hirschi (11-2), Friday 7:00, Allen
Stephenville (13-0) vs Melissa (11-2), Friday 7:30, Bedford
Chapel Hill (10-3) vs Little Cypress-Mauriceville (11-2), Friday 7:30, Cy-Fair
Austin LBJ (13-0) vs Fredericksburg (9-4), Sat 3:00, Alamodome

4A Div II Region Finals
Aubrey (12-1) vs Celina (11-1), Friday 7:30, Denton Apogee
Pleasant Grove (8-5) vs Gilmer (12-1), Friday 7:00, Mount Pleasant
China Spring (13-0) vs West Orange-Stark (11-1), Friday 7:00, Tomball
Cuero (12-1) vs Geronimo Navarro (10-2), Friday 7:30, Bastrop

3A Div I Region Finals
Whitesboro (9-4) vs Brock (13-0), Thurs 7:00, Globe Life Field
Mount Vernon (13-0) vs West (13-0), Friday 7:00, Frisco
Diboll (10-3) vs Lorena (11-2), Friday 7:00, Bryan
Vanderbilt Industrial (11-2) vs Lago Vista (9-3), Friday 7:00, Alamo Stadium

3A Div II Region Finals
Abernathy (12-1) vs Lubbock Roosevelt (13-0), Friday 7:00, Jones Stadium
Holliday (13-0) vs Gunter (13-0), Friday 7:00, Justin Northwest
Daingerfield (11-2) vs Waskom (12-1), Friday 7:00, Nacogdoches
Franklin (13-0) vs Poth (11-1), Friday 7:00, Pflugerville

2A Div I Region Finals
Cisco (11-2) vs Hawley (13-0), Friday 7:00, Shotwell Stadium
Marlin (10-3) vs Crawford (13-0), Friday 7:00, Belton
Timpson (11-0) vs Centerville (12-1), Friday 7:00, Jacksonville
Shiner (13-0) vs Refugio (13-0), Thurs 7:00, Victoria

2A Div II Region Finals
Wellington (9-3) vs Stratford (12-1), Friday 7:00, Amarillo
Windthorst (12-1) vs Albany (12-0), Friday 7:00, Graham
Mart (13-0) vs Chilton (11-1), Friday 7:00, Hewitt
Burton (5-8) vs Falls City (12-1), Friday 7:00, Seguin

1A Div I Semifinals
Westbrook (9-4) vs Happy (10-3), Friday 7:00, Slaton
Abbott (13-0) vs May (13-0), Saturday 6:00, Dublin

1A Div II Semifinals
Motley County (13-0) vs Klondike (12-1), Thurs 7:00, Lockney
Strawn (13-0) vs Richland Springs (10-1), Friday 7:00, Dublin
  

TAPPS 11-man Playoff

Div I State Championship
Midland Christian (10-2) vs Dallas Parish Episcopal (10-2), Sat 1:00, Waco
    
 

Playoff Brackets

 

Digiprove sealCopyright 432 Sports © 2021

< PLAYOFFS IN THE AIR >


PLAYOFFS CONTINUE FOR BASIN TEAMS!

Round 3 of the Texas High School Football State Playoffs complete!  At the end of the road lies a title, and a team, called “State Champions”.

Open In New Window to continue browsing to ‘In the Air Tonight’ – Phil Collins.

error: Content is protected !!